Fuldmånelejr 2026
24-10-2026 15:00 - 25-10-2026 09:00
I junglen mødes ulvene ved rådsklippen, når fuldmånen lyser over junglen. Det er her, ulvene tager de store beslutninger og lægger planer for ulvekoblets liv i junglen.
Det er også her vi optager de nye ulve i flokken og hvor navnløse ulve får deres navn i flokken, når de skal op til førerulven.
Lidt praktisk info omkring fuldmåneceremonien:
- Første års ulve (1-2.klasse) får deres ulvenavn. Hvis andre ikke har fået et ulvenavn så får de selvfølgelig også.
- Optagelse af nye ulve (de gamle ulve hyler)
- Ledere får selvfølgelig også et navn
Vi overnatter i Torn Trines Hus, hvor vi skal lave mad, har forskellige aktiviteter, og hygger med ulvene inden vi skal til fuldmånemøde.
Vi mødes ved Torn Trine’s Hus lørdag d. 24. okt. kl. 15.00.
Søndag slutter vi med fælles rengøring og oprydning fra kl.9.00 inden vi slutter senest omkring kl.10.30
Vi har brug for nogle forældre som vil bage boller og kage til vores aftenhygge.
Vi har også brug for minimum 1 forældre til at overnatte og hjælpe med det praktiske.
Meld meget gerne til ved tilmelding, hvis I har mulighed for dette.
Sidste frist for tilmelding i medlemsservice er d. 15. okt.
Det er en god idé selv at lade spejderne pakke deres taske til turen, så de selv ved hvor tingene er og hvad de har med. Og pak gerne i en taske eller rygsæk og ikke i en masse poser.
Hvis I har børn der har nogen allergier eller andet vi skal være OBS, så er det vigtigt vi ved det.
Husk
Hvis I har spørgsmål til turen, så tag endelig fat i en af os ledere inden.
Vi ved godt det kan være en stor ting at være med på en lejr, så hvis I har brug for at der laves særlige aftaler for jeres børn, så skriv det gerne ved tilmeldingen under "særlig information". Det kan også være nogle som har svært ved at skulle overnatte og det kan vi også finde løsninger på, så man er med til ceremonien. Tag fat i os ledere.
Pakkeliste - husk navn på det hele:
Slik for max 20kr.
Udetøj/regntøj/termotøj/vintertøj- alt afhængigt af vejret, da vi er ude det meste af tiden.
Varmt tøj, da det kan være koldt om aftenen både ude og inde.
Lagen, da der er madrasser i Torn Trine.
Lommelygte + evt. pandelampe
Sovepose + evt. tæppe
Nattøj
Tandbørste og tandpasta
Sovedyr
Uniform og tørklæde
Kniv, hvis man gerne vil snitte og man har dolkebevis.
Indesko; sutsko eller varme sokker. Der er fodkoldt i Torn Trines hus.
Skiftetøj
Drikkedunk
Tilmelding
Klik på "Tilmeld" knappen for at tilmelde dig dette arrangement
Tilmeld