Bæver-/Ulvesommerlejr 2026
22-05-2026 19:00 til 25-05-2026 14:00
Bæverne (0. - 1. klasse) Ulvene (2. - 3. klasse)På Egemose Centret vil vi i pinsen tage på en rejse tilbage til det vilde vesten. Der vil være rig mulighed for at lære ægte cowboyfærdigheder, når vi sammen rider ud over prærien på jagt efter den mystiske bandit, der gemmer sig et sted derude.
I pinsen drager vi på sommerlejr på Egemosecentret på prærien mellem Farum og Ganløse.
Tidspunktet er fra fredag den 22. maj kl. 19:00 til mandag den 25. maj kl. 14:00.
Lejrens adresse er:
Egemosecentret
Egemosevej
9
Gørløse
3660
Stenløse
Men da den kun er en meget smal vej ned til lejren, skal afsætning og afhentning foregå ved parkeringspladsen i Ganløse Egede (se link). Herfra er der 1,2 km til lejrpladsen, så spejderne skal selv kunne bære deres bagage. På ankomstdagen, vil man godt kunne få hjælp af sine forældre til at bære, men på hjemturen skal man selv kunne bære bagagen.
Medbring:
-
Uniform og tørklæde (hvis man har)
-
Sovepose og liggeunderlag
-
Sovedyr
-
Tøj efter vejret
-
Regntøj
-
Gode sko
-
Drikkedunk
-
Lille turtaske
-
Toiletartikler, incl. håndklæde
-
Spisegrej, incl. viskestykke
-
Lommelygte
-
Badetøj
-
Sygesikringsbevis
-
Myggespray (<-- Meget vigtigt!)
-
Lommepenge
På lejren vil der være mulighed for at købe slik/is i afgrænsede perioder, så bæverne må gerne have et mindre beløb med som lommepenge. Vi kender ikke priserne, men forventer at et beløb på omkring 50,- i gode gammeldags kontanter vil være tilstrækkeligt.
På grund af vores indtægter fra bl.a. juletræssalg, så koster det ikke noget at deltage.
Tilmelding her på siden senest 29. april 2026.
Spørgsmål og kontakt under lejren kan rettes til Christian på 29926691 eller casbjoern@hotmail.com.
Vi glæder os til at være sammen med jer!
Hilsen lederne
Klara, Mathilde, Magnus, Peter og Christian