Senior Kolle Kolle
05-11-2019 19:30 til 11-11-2019 21:00
SeniorspejdereSeniorerne skal bo på spejdergården en uge alene uden ledere.
For at få mærket skal man bo med sin gruppe/patrulje i spejderhytten i minium 6 dage/nætter. Det må ikke være i en ferie. Man skal i løbet af ugen gå på arbejde/ i skole, gå til diverse fritidsaktiviteter, lave lektier, købe ind, lave mad etc. Kort sagt skal man med sine spejdervenner få en uge til at fungere sammen i hytten.
Der vil desuden være en bunden opgave som skal løses i fællesskab. Seniorspejderne skal planlægge mødet for tropspejderne d. 11/11. Alle seniorspejdere skal deltage i planlægningen og afviklingen af tropmødet.
Inden Kolle Kolle skal vi i føllesskab have lagt en plan for ugen samt et budget.
Undervejs må spejderne ikke gå hjem - de udfordrigner der er skal de selv klare på spejdergåren!
Der vil være et kort husmøde med en leder hver aften kl 2030, hvor hytten og området skal være ryddeligt og vi gør status over dagens aktiviteter.
Prisen skal udelukkende dække mad og udgifter til mærke - den kan være vi justerer den afh. hvad budgettet viser når spejderne har lagt madplan